Domowe sposoby na rozstępy – czy to działa?

Odchudzanie

Borykając się z rozstępami, szukamy coraz to nowszych sposobów, które miałyby pomóc w likwidowaniu rozstępów. Najchętniej wybieramy takie metody, które nie obciążą zbytnio naszego portfela. Dlatego wciąż triumfy święcą domowe sposoby na rozstępy. Ale zaraz pojawia się pytanie i nachodzą nas wątpliwości: czy aby te wszystkie metody faktycznie działają? Czy ich stosowanie nie okaże się porażką i będzie stratą czasu? Poznajmy najważniejsze z nich i oceńmy ich skuteczność.

Czy rozstępy da się pokonać?

Zanim przejdziemy do „testowania” domowych sposobów na rozstępy, warto zastanowić się, czy można się z nimi całkowicie uporać. Istnieje bowiem przekonanie, że prążki które już raz się pojawiły, nigdy nie znikną.

Okazuje się, że najbardziej podatne na wszelakie metody są prążki w fazie zapalnej. Czerwone rozstępy można więc skutecznie wyeliminować stosując różnego rodzaju kremy, czy korzystając z zabiegów przeprowadzanych w salonach kosmetycznych. Podobnie będzie więc z odpowiednio dobranymi domowymi metodami. Wszyscy bowiem powtarzają, że rozstępy nie lubią „terapii szokowej”. Jeżeli więc zaczniemy szybko działać, prążki naprawdę mogą zniknąć.

Nieco gorzej może być z prążkami, które znajdują się w fazie bliznowacenia. Rozstępy zaczynają stopniowo blednąć, co jednak nie oznacza że znikną. Owszem staną się jaśniejsze, jednakże nadal będą wyczuwalne. Na białe rozstępy domowe sposoby czy kremy mogą nie pomóc. W tym przypadku koniecznością może okazać się wizyta w salonie medycyny czy dermatologii estetycznej.

Walka z rozstępami w domu

Oto kilka najbardziej popularnych domowych sposobów walki z rozstępami. Większość z nich jest skuteczna pod warunkiem, że zaczniemy działać znacznie wcześniej – w ramach akcji profilaktycznej. Niektóre mogą być skuteczne nawet wtedy, gdy prążki są czerwone.

Odpowiednia dieta

Okazuje się, że nie bez znaczenia dla rozstępów jest właściwa dieta. Warto wiedzieć, że prążki nie są wyłącznie przypadłością osób, które szybko przybrały na wadze. Gwałtowne wahania masy ciała – również w tę „drugą stronę” czyli prowadzące do chudnięcia – mogą przyczynić się do pojawienia się prążków. Jeżeli więc chcemy nie dopuścić do ich pojawienia się albo też zapobiec powstawaniu kolejnych rozstępów, warto racjonalnie i zdrowo się odżywiać. Nikt tu nie mówi o drastycznych i niskoenergetycznych dietach odchudzających. Ważne jest, by jadać regularne posiłki – zawsze lepiej więcej niż mniej (jednakże porcje powinny być zmniejszone).

Dieta jest dobrą i niezwykle tanią metodą. Jednakże jest ona w stanie zapobiec problemowi. Niestety nie zlikwiduje już istniejących prążków. Jest więc skuteczna, ale tylko w przypadku profilaktyki, a nie prawdziwej walki z widocznymi już rozstępami.

Masowanie skóry

W walce z rozstępami skuteczne mogą okazać się masaże. Regularne wykonywanie tej czynności sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i bardziej elastyczna. Co więcej – masowanie przyczynia się do usprawnienia krążenia, dzięki czemu skóra jest lepiej przygotowana na kolejny krok – czyli wchłanianie dobroczynnych substancji pochodzących z kremów na rozstępy.

Wykonując masaże, należy pamiętać o tym, by robić to bardzo delikatnie, gdy zbyt energiczne ruchu i rozciąganie skóry w różne strony mogą spowodować rozszerzanie się prążków oraz zwiększanie ich głębokości.

Pomocne może okazać się także masowanie skóry wodą. Takie wodne masaże mają nie lada znaczenie. Strumień wody ujędrnia ciało i sprawia, że skóra jest sprężysta. A to oznacza, że jest mniej podatna na powstawanie rozstępów.

Stosowanie peelingów

Kolejnym domowym sposobem na rozstępy jest stosowanie peelingów. Ale i w tym przypadku – podobnie jak w przypadku masowania skóry – należy uważać, by nie pogłębić ani nie rozszerzyć rozstępów. Peelingi przyczyniają się do złuszczenia naskórka, dzięki czemu skóra wydaje się zdrowsza. Peelingi przygotowane w domu powinny zawierać składniki, które przyczynią się do regeneracji skóry oraz będą pobudzały produkcję kolagenu.

Natłuszczanie skóry

W walce z rozstępami pomoże natłuszczanie skóry. Oczywiście można skorzystać z gotowych olejków, aczkolwiek można także pokusić się o samodzielne stworzenie takich specyfików. Wystarczy zdobyć odpowiednie składniki, które dobroczynnie wpływają na naszą skórę.

W walce z rozstępami może pomóc oliwa z oliwek, olejek migdałowy, olejek z kiełków pszenicy. Po wymieszaniu tych wszystkich składników, preparat należy wcierać go w skórę, wykonując jednocześnie delikatny masaż. Jeżeli tak przygotowany specyfik będziemy wcierać systematycznie, wówczas możemy spodziewać się zaskakujących efektów.

Domowe kremy na rozstępy

O skuteczności kremów na czerwone rozstępy doskonale wiemy. Jednakże warto poznać moc kosmetyków przygotowanych samodzielnie, w domowym zaciszu. Przepisów na takie domowe specyfiki jest wiele. Oto kilka najbardziej skutecznych.

By przygotować krem na rozstępy należy zmieszać pół szklanki oliwy z oliwek, zawartość czterech kapsułek z witaminą E, zawartość dwóch kapsułek witaminy A, ćwierć szklanki żelu aloesowego. Tak przygotowany specyfik należy nakładać na skórę dwa razy dziennie. Ponieważ podane proporcje są spore , krem należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce.

5,2k

Tags: , , , ,

2 Responses to “Domowe sposoby na rozstępy – czy to działa?”

  1. Jeżyk mówi:

    Uwielbiam wszystkie domowe sposoby na rozstępy :-) Wcale nie trzeba wydawać mnóstwa kasy, by zmniejszyć widoczność rozstępów. Dla mnie nr jeden jest stosowanie specjalnie przygotowanych kosmetyków. ICh stosowanie łącze z ogólnodsotępnymi kosmetykami i rozstępy faktycznie stają się mniej widoczne.

  2. Blue_Lady mówi:

    Niestety nie zawsze domowe sposoby na rozstępy działają, a ja jestem tego dowodem :( Dlatego zmuszona byłam poszukać innych sposobów. Walka z rozstępami w moim przypadku to przede wszystkim specjalistyczne zabiegi. Sporo informacji znalazłam na stronce http://rozstepy.pl/metody-walki-z-rozstepami-okiem-specjalisty-8.html. I ja się własnie zasugerowałam jego zdaniem i wybrałam Fraxel laser. Efekty są jeszcze mało widoczne, ale to dopiero 3 zabieg.

Leave a Reply