Kolagen a rozstępy

Odchudzanie

Każda osoba, która boryka się z rozstępami, na pewno niejednokrotnie szukała wiadomości na temat tej nieestetycznej dolegliwości. Wszyscy ci z pewnością wiedzą, że rozstępy są efektem nadmiernego rozciągania się skóry, powyżej jej granic wytrzymałości. Źródła informacji wspominają także o włóknach kolagenowych, ale wiele osób nie za bardzo wie, „z czym się to je”, i jaki ma to związek z rozstępami. Z pomocą przychodzi dzisiejszy wpis. Z niego dowiecie się, wszystko o kolagenie i jego wpływie na powstawanie przykrych objawów rozstępowania się skóry.

Czym jest kolagen?

Jeżeli ktoś z was pamięta lekcje z biologii albo też jest z nimi na bieżąco, z pewnością wie, czym jest kolagen. Najogólniej mówiąc jest to główny składniki tkanki łącznej. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na rozciąganie i zapewnia elastyczność skórze.

Warto również wiedzieć, że wraz z wiekiem nasz organizm zaczyna tracić kolagen. Nie jest możliwa jego samoistna produkcja. W rezultacie skóra traci swoją jędrność i elastyczność. Dochodzi więc do powstawania zmarszczek i… rozstępów.

Przyczyny rozstępów a niedobory kolagenu

Jak już wyżej wspomniałam, niedobór kolagenu wiąże się z powstawaniem rozstępów. Warto zacząć od tego, że prążki są wynikiem nadmiernego i gwałtownego rozciągania skóry pod wpływem różnych czynników. Najczęściej rozstępy atakują kobiety w ciąży, osoby ćwiczące na siłowni, których celem jest szybki przyrost masy mięśniowej, szybkie przybieranie na wadze i… – uwaga – drastyczny spadek masy ciała.

Rozstępy są wynikiem zrywania włókien kolagenowych, które zapewniają skórze wytrzymałość i nadają zdolność do powracania do poprzednich kształtów na skutek rozciągania. Nie jest to możliwe gdy w naszym organizmie wydziela się zbyt duża ilość kortyzolu. Jest on uważany za hormon wzrostu, który negatywnie wpływa na fibroblasty, a tym samym i na kondycję naszej skóry.

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Bardzo łatwo jest powiedzieć, że najlepszą kuracją antyrozstępową jest zapobieganie prążkom. Niestety – również z własnego doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to możliwe. A to dlatego, że rozstępy są także przypadłością genetyczną, a na to nie mamy zbyt wielkiego wpływu. Z tego też powodu należy w miarę szybko podejmować stosowne kroki, by – jak pojawią się pierwsze rozstępy szybko im przeciwdziałać. Przede wszystkim należy zapobiec jego nadmiernej utracie. Należy więc zrezygnować z wszelkich drastycznych diet odchudzających, dzięki którym – rzekomo – mamy w ciągu kilku dni pozbyć się całej nadwagi. To nie tylko nie służy naszemu zdrowiu, ale także – jak mogły się o tym przekonać osoby z rozstępami – i naszej urodzie. Warto również zjadać posiłki o wysokiej zawartości białka (nie należy jednak przesadzać, bo diety wysokobiałkowe nie sprzyjają na dłuższą metę zdrowiu).

Dostarcz kolagen z zewnątrz

Jeżeli chcemy pozbyć się rozstępów albo – jeżeli mamy taką możliwość – im zapobiec, warto dostarczyć naszej skórze kolagen z zewnątrz. Dostępny jest on pod postacią mnóstwa kosmetyków, również tych przeznaczonych wyłącznie do walki z rozstępami.

Dobrze sprawdzi się kolagen w kapsułkach. Dzięki żelowej otoczce, osłonka rozpuszcza się, a kolagen w proszku trafia do żołądka. W rezultacie nasz organizm dość szybko otrzymuje sporą dawkę tego “włókna białkowego”.

W przypadku rozstępów najlepiej jednak sięgnąć po różnego rodzaju kosmetyki. Jeżeli nasza skóra zostanie odpowiednio przygotowana, wówczas ich wchłanianie jest wysokie, a sam specyfik przyniesie oczekiwany rezultat.

Kolagen, niezależnie od tego, w jakiej postaci zostanie przyjęty, przyczynia się do wiązania włókien w skórze. Można więc powiedzieć, że uodparnia ją na rozciąganie. Nadaje skórze także elastyczność oraz jędrność. Dzięki czemu pękanie kolejnych włókien jest utrudnione. Kolagen dostarczony z zewnątrz przyczynia się także do stymulowania skóry do zwiększenia samodzielnej produkcji kolagenu.

Kolagen naturalny na rozstępy?

Ostatnimi czasy dość popularny staje się kolagen naturalny, który – w zależności od koloru – działa na różne dolegliwości. Na rozstępy pomocny jest kolagen szary, ponieważ przyczynia do redukcji blizn. Ponadto dobrze sprawdzi się kolagen biały, który ujędrnia oraz przyczynia się do głębokiej odbudowy struktury skóry.

Zarówno kolagen biały, jak i kolagen szary należy nakładać na lekko wilgotną skórę. Następnie należy nałożyć krem o działaniu nawilżającym (nie powinien jednak zawierać kwasów owocowych, retinolu, kofeiny). Taką kurację należy stosować najlepiej na noc przez kilka tygodni, około pięciu.

Kolagen w kosmetykach

Zamiast kolagenu naturalnego, do walki z rozstępami można zastosować tradycyjne kosmetyki. Muszą jednak być one oparte na bazie kolagenu, a więc muszą zawierać w swoim składzie odpowiednie substancje. Trzeba jednak mieć świadomość, że ich skuteczność będzie mniejsza aniżeli skuteczność „czystego” kolagenu naturalnego. Niemniej jednak warto takie specyfiki zastosować.

Czy to działa?

Kolagen jest niezwykle pomocny w walce z rozstępami. A to dlatego, że wzmacnia skórę, regeneruje ją i dodatkowo chroni przed kolejnym atakiem rozstępów. Do kosmetyków, które najsilniej pobudzają produkcję kolagenu i doskonale “cementują” uszkodzoną skórę, należą m.in. Revitol Stretch Mark i Striagen-DS.  Obydwa spisują się na tym polu lepiej niż inne preparaty przeciwko rozstępom.

Tags: , , , ,

3 Responses to “Kolagen a rozstępy”

  1. [...] już urodziłaś dziecko i masz rozstępy to na profilaktykę jest za późno. Czas wiec zastosować sprawdzone metody usuwania rozstępów. [...]

  2. [...] Jakie są sposoby na rozstępy? [...]

  3. Ja właśnie na rozstępy używam kremu Revitol Stretch Mark. I powiem szczerze, że mi pomaga zlikwidować rozstępy na brzuchu, które są pozostałością po ciąży. Używam kosmetyku już od kilkunastu tygodni i powoli zauważam różnicę. Skóra na brzuchu jest zdecydowanie w lepszej kondycji – jest elastyczna, a te okropne rozstępy są jakby mniej widoczne.

Leave a Reply